Pages Menu
Categories Menu

Opublikowane w maj 21, 2015

Gdzie szukać pracy?

Gdzie szukać pracy?

Oferty pracy niestety bardzo rzadko spadają z nieba. Często mówimy „właśnie szukam pracy”… ale co to właściwie oznacza? Jeśli przez długi czas poszukiwania nie przynoszą efektów można poczuć się sfrustrowanym. Ale czy na pewno wykorzystaliśmy wszystkie dostępne opcje? Najczęściej poszukiwania zaczynamy od przejrzenia ogłoszeń w internecie, zarejestrowaniu się na kilku portalach o pracy i rozpuszczeniu informacji wśród znajomych. Są to bardzo dobre metody, ale nie należy na nich poprzestawać! Zacznijmy jednak od początku.

1. Oferty na portalach

W internecie ofert pracy jest bardzo dużo. Są specjalne portale dedykowane wyłącznie ogłoszeniom o pracę – na przykład portalpracy24.pl. Są też strony z ogłoszeniami, gdzie praca oferowana jest między ogłoszeniem o sprzedaży mieszkania, a usługami pielęgnacji ogrodów. Zarejestrowanie się na portalu ma tę przewagę, że można dodać swoje CV, a dopasowane do profilu oferty przychodzą bezpośrednio na naszą skrzynkę pocztową. Drobne ogłoszenia sprawdzają się w przypadku prac dorywczych, tymczasowych i zazwyczaj mniej płatnych. Większe firmy i agencja HR najczęściej umieszczają swoje ogłoszenia na profesjonalnych portalach. Dodatkowo strony internetowe poświęcone poszukiwaniu pracy często oferują fachowe doradztwo i artykuły o tym jak napisać CV czy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

 

2. Oferty bezpośrednio na stronie firmy

    Znalezienie takich ofert zwykle wymaga więcej wysiłku, jednak kontaktując się bezpośrednio z potencjalnym pracodawcą zwiększamy swoje szanse. Jeśli wiemy w jakiej branży chcemy pracować to warto zrobić listę firm które się tym zajmują i sprawdzić strony internetowe – wiele z nich ma zakładkę „kariera” gdzie można znaleźć aktualne ogłoszenia. Zawsze rodzi się pytanie czy warto pisać jeśli firma nie prowadzi akurat rekrutacji. Warto! Być może Twoje CV trafi do firmy w najbardziej odpowiednim momencie. Jeśli nie, to zawsze można liczyć na to, że trafi do bazy CV i przy najbliższej rekrutacji ktoś zwróci na nie uwagę.

3. Targi pracy

    Dla absolwentów lub osób wchodzących na rynek pracy dobrym pomysłem będzie odwiedzenie targów pracy. Odbywają się one w każdym większym mieście – zazwyczaj wczesną wiosną i jesienią. Można znaleźć na nich oferty staży, praktyk, a także zorientować się jakie wymagania i umiejętności są obecnie poszukiwane w Twojej branży.

4. Rekomendacje

    Rozpoczynając poszukiwania pracy warto poinformować o tym znajomych. Są firmy, które chętniej przyjmują osoby „z polecenia”, gdyż jest to dla nich szansa na sprawdzonego i zaufanego pracownika. Szukanie pracy „z polecenia” ma również ten plus, że wiele firm po prostu nie daje ogłoszeń rekrutacyjnych, czekając aż odpowiedni kandydat sam się do nich zgłosi.

 

Szukając pracy zawsze warto korzystać ze wszystkich możliwych opcji. Oczywiście, że wymaga to dużego zaangażowania, ale nie bez powodu się mówi, że poszukiwanie pracy wymaga często więcej czasu i wysiłku niż sama praca. Powodzenia!

Facebook Komentarze

komentarze