Pages Menu
Categories Menu

Opublikowane w lut 17, 2015

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
 


Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
 


Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym pracodawca może bliżej poznać kandydata ubiegającego się na dane stanowisko. To właśnie wtedy kandydat ma szanse zaprezentować swoją osobę – zalety, doświadczenie i osobowość. Warto pokazać nie tylko swoje najlepsze strony, ale także udowodnić pracodawcy, że jesteśmy kandydatem idealnie pasującym do jego zespołu pracowników, a to co możemy wnieść do firmy jest po prostu niezbędne!

Co zrobić by odpowiednio wykorzystać daną nam szanse? Dobre przygotowanie może zdziałać cuda, a nasz zapał i chęć podjęcia pracy może zastąpić nawet brak długoletniego doświadczenia. Po otrzymaniu telefonu bądź maila z informacją o zaproszeniu na rozmowę rekrutacyjną – usiądźmy przy komputerze, zbierzmy jak najwięcej informacji i pokażmy swoją osobę z jak najlepszej strony!

By odpowiednio zabłysnąć podczas spotkania, warto przejść kilka niezbędnych kroków, które pomogą nam osiągnąć upragniony sukces. Jakie to kroki? Oto kilka naszych rad, które z pewnością pomogą Wam najlepiej wykorzystać swoją szanse!

1. Odpowiednie przygotowanie PRZED rozmową kwalifikacyjną

Na wstępie warto zadbać o odpowiednią wiedzę, z którą idziemy na spotkanie rekrutacyjne. W ten sposób pokażemy rekruterowi, że zależy nam na danym stanowisku i że chcemy być częścią firmy. Odpowiedzmy sobie na następujące pytania:

– Czym zajmuje się firma, co ostatnio interesującego robiła? Kiedy powstała i jakie jest jej doświadczenie?
Im więcej informacji uda nam się znaleźć tym lepiej. Może po przeczytaniu kilku ważnych wydarzeń czy projektów, będziemy już mogli zaproponować nowe rozwiązania, które naszym zdaniem będą efektywniejsze? Warto wiedzieć jak najwięcej o firmie, w której mamy zamiar pracować!

– Jakie będą nasze obowiązki? Czym zajmują się osoby na stanowisku o które się ubiegamy?
Można zasięgnąć informacji na różnych formach internetowych czy serwisach typu linkedin.com dotyczących tego, czym dana osoba na tym stanowisku się zajmuje. Jeżeli jest coś, czego nigdy wcześniej nie robiłeś/aś – poczytaj!

– Kto będzie przeprowadzał rekrutacje?
Nie zawsze jest możliwość poznania wcześniej rekrutera, ale jeżeli jest – wykorzystaj to.

– Kryteria przyjęcia
Warto skupić się również na kryteriach wyboru kandydata. Jakie wymagania pracownik musi spełniać na danym stanowisku, a co może być jego dodatkowym atutem?

– Odpowiedz sobie na pytanie „Dlaczego to właśnie mnie mają wybrać?”
Każde stanowisko powstało z konkretnego celu – ma usprawnić rozwój firmy. Zastanów się w jaki sposób TY możesz przyczynić się do sprawnego i szybkiego rozwoju firmy. Co możesz wnieść, czego żaden z Twoich konkurentów nie potrafi. Zaskocz, przekonaj i zdobądź tą pracę!


2. Odpowiednie przygotowanie W DNIU rozmowy kwalifikacyjnej

Najważniejsze rzeczy to PUNKTUALNOŚĆ, ODPOWIEDNI UBIÓR i POSTAWA!
Spóźnianie się to chyba jedna z najbardziej nielubianych cech u potencjalnych pracowników. Warto poznać drogę do miejsca docelowego, wyjechać odpowiednio wcześniej i wziąć pod uwagę korki czy objazd. Być może na miejscu będziesz musiał poświęcić jeszcze trochę czasu, by znaleźć odpowiednie drzwi? Weźmy pod uwagę wszystkie możliwe czynniki i na miejscu bądźmy 10 min przed umówionym czasem.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Wszystko zależy od stanowiska o które się ubiegamy, jednak mimo wszystko należy pamiętać by ubrania były w kolorach stonowanych. Ostatnią ważną rzeczą jest odpowiednia postawa i język, czyli pamiętaj o tym, by być uprzejmym i uśmiechaj się.

3. Odpowiednie postępowanie PODCZAS rozmowy kwalifikacyjnej

Po pierwsze spokój. Po drugie spokój. Po trzecie?
Pamiętaj o wyciszeniu telefonu, pozytywnym myśleniu i o Twoich mocnych stronach. Na zakończenie podziękuję za poświęcony czas.

Powodzenia!

Facebook Komentarze

komentarze