Pages Menu
Categories Menu

Opublikowane w lut 17, 2015

Najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną generalnie nastawiamy się na konieczność odpowiedzi na różne, nawet najdziwniejsze pytania. Nie da się nauczyć gotowych odpowiedzi na wszystkie ponieważ osoby rekrutujące potrafią czasami zaskoczyć. Na pewno jednak warto wiedzieć co odpowiedzieć na te, które pojawiają się praktycznie na każdej rozmowie o pracę

Pytania podstawowe

Większość rozmów kwalifikacyjnych zaczyna się od pytania „proszę opowiedzieć coś o sobie”. Odpowiedź powinna być zwięzła i rzeczowa, ale nie polegać na recytowaniu całego CV. Dobrze jest wspomnieć o swoim wykształceniu, doświadczeniu, zainteresowaniach. Nie należy na tym etapie mówić o życiu osobistym. Inne pytania jakie mogą dotyczyć twojej osoby:

 • Jakie są twoje mocne/słabe strony?
 • Dlaczego zainteresowała cię właśnie ta branża?
 • Czym się interesujesz?
 • Pytania do doświadczenie zawodowe
 • Kiedy już prowadzący rekrutacje dowie się czegoś o tobie na pewno będzie chciał usłyszeć o twoim doświadczeniu zawodowym.

Często pojawiają się pytania:

 • Czym zajmowałeś/zajmowałaś się w poprzedniej pracy?
 • Jakie były twoje wyniki?
 • Jaki był twój największy sukces/największy błąd w poprzedniej pracy?
 • Dlaczego zakończyłeś/zakończyłaś współpracę z poprzednią firmą

Warto udzielać szczerych odpowiedzi. Na pewno położyć nacisk na swoje sukcesy. Jeśli padnie pytanie o porażki/błędy dobrze jest powiedzieć jak poradziliśmy sobie z problemem i czego się przy tym nauczyliśmy. Zawsze kończyć wypowiedź czymś pozytywnym na swój temat.

Szczególnie należy uważać na ostatnie pytanie – na pewno nie warto stawiać poprzedniego pracodawcy w złym świetle. Lepiej przygotować sobie wyważoną odpowiedź i nie podawać żadnych istotnych szczegółów (niezależnie od naszych opinii o poprzedniej firmie).
Pytania o stanowisko o które się ubiegasz

Pracodawcę będzie interesowało co możesz wnieść do jego firmy. Dlatego spodziewaj się pytań o to:

 • Co wiesz o naszej firmie?
 • Jak wyobrażasz sobie pracę na stanowisku o które się ubiegasz?
 • Jak widzisz swoją ścieżkę kariery w następnych 3 latach?
 • Kiedy możesz zacząć?
 • Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną warto się przygotować . Poszukaj informacji o firmie, dowiedz się jakie jest orientacyjne wynagrodzenie na danym stanowisku i jaki może być zakres twoich obowiązków.
Pytania o życie prywatne – czyli takie, które nie powinny się pojawić.

Warto wiedzieć, że pracodawca nie ma prawa żądać od nas odpowiedzi na pytania dotyczące prywatnej sfery życia. Dotyczy to przede wszystkim pytań o: sytuację materialną, planów dotyczących rodziny (również pytań o dzieci lub ciążę), stanu zdrowia (chyba, że stanowisko pracy wymaga odpowiednich badań lekarskich), wyznanie, orientację seksualną, wyznanie, poglądy polityczne. Praktyka jednak mówi, że takie pytania pojawiają się bardzo często. Problem dotyka zwłaszcza młodych kobiet, które są pytane o plany powiększenia rodziny lub o posiadanie dzieci. Oczywiście, jeśli chcemy możemy odpowiedzieć na te pytania – w końcu fakt posiadania dziecka nie jest niczym wstydliwym. Jednak jeśli uznamy, że odpowiedź może zmniejszyć nasze szanse na zdobycie pracy, lub jeśli miałaby nas wprowadzić w zakłopotanie powinniśmy stanowczo powiedzieć, że jest to sprawa prywatna i nie ma żadnego związku z pracą o którą się ubiegamy. Pamiętajmy, że nawet jeśli na pracy nam bardzo zależy są granice, których pracodawca nie powinien przekraczać i istnieje prawo, którego należy przestrzegać.
Co pomoże odpowiedzieć na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.
Przede wszystkim pewność siebie i dobre przygotowanie. O tym jak przygotować się do rozmowy o pracę przeczytasz tutaj (artykuł Oli o przygotowaniu do rozmowy).

Jeśli jakieś pytanie nas zaskoczy dajmy sobie chwilę na zastanowienie. Można spróbować zadać pytania pomocnicze, które naprowadzą nas na odpowiedź.
Powodzenia!

Facebook Komentarze

komentarze