Pages Menu
Categories Menu

Opublikowane w lut 26, 2015

Studia podyplomowe – jakie wybrać?

Studia podyplomowe – jakie wybrać?

Czy warto iść na studia podyplomowe?

Kiedyś były one kierowane niemal wyłącznie do osób już pracujących, które chciały dokształcić się w jakiejś konkretnie dziedzinie lub uaktualnić swoją wiedzę. Obecnie studia podyplomowe to coś więcej. Wybierają je absolwenci, a nawet studenci, którzy mają już w teczce dyplom licencjata, a chcą równolegle do studiów II stopnia robić jeszcze jeden kierunek – właśnie podyplomowy. Dlaczego? Studia podyplomowe uznaje się za bardziej praktyczne – program jest skoncentrowany, często zawężony do konkretnej dziedziny. Pozwala to uzyskać bardziej szczegółową wiedzę i wyróżnić się podczas wchodzenia na rynek pracy. Należy jednak pamiętać, że dla pracodawcy w wielu przypadkach ważniejsze będzie doświadczenie. Więc jeśli chcesz robić studia podyplomowe, ponieważ faktycznie dadzą ci konkretne umiejętności to na pewno warto. Jeśli jednak mają być one tylko kolejnym „papierkiem” w teczce – wtedy lepiej rozejrzeć się za dobrym stażem czy praktykami.

Studia podyplomowe dla osób pracujących

Na pewno warto zapisać się na studia podyplomowe jeśli pracujemy już w zawodzie i widzimy, że na dłużej zwiążemy się z daną branżą. Szczególnie, jeśli wcześniej kończyliśmy kierunek nie do końca z nią związany. Oczywiście praktyka jest najlepszym nauczycielem, ale podstawową wiedzę na temat teorii zawsze warto mieć. Poza tym takie studia mogą pomóc odkryć nam nowe obszary danej dziedziny – być może wskażą drogę do specjalizacji czy otworzą drzwi do awansu.

Czy warto podążać za marzeniami?

Oferta studiów podyplomowych jest bardzo szeroka, a niektóre kierunki mogą być niezwykle ciekawe. Coraz więcej osób wybiera studia podyplomowe dla samej chęci zdobycia wiedzy w danej dziedzinie czy po prostu traktuje je jako rozwijające hobby. Są tacy, którzy chcą się przekwalifikować i realizować swoje marzenia o idealnej pracy. Jeśli tylko pozwala na to czas i środki finansowe to każda forma samorealizacji może przynieść wymierne efekty. Alternatywą dla studiów mogą być na przykład kursy zawodowe czy profesjonalne szkolenia. Być może inwestycja w 3-4 szkolenia przyniesie większy efekt niż dwa lata studiów podyplomowych. Wszystko zależy od tego jaki mamy cel.

Na co zwracać uwagę wybierając studia podyplomowe?

  • Program – nazwa kierunku może brzmieć pięknie i oryginalnie, ale dopiero analiza programu pozwoli sprawdzić co tak naprawdę się za nią kryje. Może okazać się, że akurat program pokrywa się z tym, co już wiemy, albo jest zbyt wiele teorii, a za mało ćwiczeń. Nawet, jeśli kierunek jest nowo otwarty zawsze przed zapisaniem się należy poprosić o wysłanie programu – najlepiej z rozpiską ile godzin będzie na co przeznaczone.
  • Prestiż – jeśli chcemy, żeby dyplom ukończenia takich studiów był przepustką do lepszej pracy to dobrze jest starannie wybrać uczelnię. Należy sprawdzić jaką cieszy się opinią, kto na niej wykłada, czy jej absolwenci są cenieni na rynku pracy.
  • Terminy zjazdów – rzecz niby banalna, ale może się okazać, że planowane terminy zjazdów w żaden sposób nie dają się wkomponować w nasz kalendarz. Jest to ważne szczególnie dla osób pracujących.
  • Cena – czasami warto dopłacić do studiów na bardziej renomowanej uczelni. Pamiętajmy, że studia podyplomowe to inwestycja która powinna się zwrócić. Zawsze można spróbować porozmawiać ze swoim pracodawcą – może będzie gotów pokryć część kosztów?
  • Czas – studia podyplomowe oznaczają, że przez dłużysz czas będziemy musieli zaangażować swoje siły i środki. Warto już na początku uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie czy jestem na tyle zmotywowany, żeby te studia skończyć i faktycznie czegoś się nauczyć. Jeśli mają to być rok czy dwa lata spędzone na zjazdach tylko po to, żeby schować do szuflady kolejny dyplom to lepiej sobie odpuścić.

Kiedy warto iść na studia podyplomowe?

  • Kiedy chcesz się przekwalifikować i zmienić branżę
  • Kiedy czujesz, że Twoja wiedza nie jest już aktualna, pojawiły się nowe obszary w branży w której działasz
  • Kiedy miałeś przerwę w wykonywaniu pracy albo chcesz wrócić do zawodu po dłuższej działalności w innej branży
  • Kiedy widzisz, że program danych studiów byłby doskonałym uzupełnieniem Twojej wiedzy
  • Kiedy chcesz się wyspecjalizować w jakiejś dziedzinie w twojej branży

Studia podyplomowe czy kursy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Studia na pewno dadzą silniejszą podstawę teoretyczną, obejmują większy zakres tematyczny, szerzej omawiają poszczególne zagadnienia. Kursy są zazwyczaj krótsze, tańsze i skoncentrowane na konkretnym aspekcie danej dziedziny. Wszystko zależy od tego PO CO chcemy się dokształcać, jakiej porcji wiedzy oczekujemy i do czego będziemy ją wykorzystywać. Dlatego zawsze należy najpierw odpowiedzieć sobie na to pytanie, postawić cel, a potem wybierać środki do jego realizacji.

Facebook Komentarze

komentarze